CUVÂNT ÎNAINTE

 

Stimați colegi,

Societatea Română de Pneumologie (SRP) are onoarea de a vă invita la cel mai mare eveniment al său din acest an: Conferințele Naționale ale Secțiunilor și Grupurilor de Lucru din cadrul SRP. Evenimentul se va desfășura în perioada 10-13 noiembrie.

Toate aceste manifestări s-au organizat cu o frecvență devenită tradiție, fapt pentru care aș vrea să le mulțumesc celor direct implicați.

Oricât de mult  ne-am dori să ne revedem față în față, din păcate contextul epidemiologic pe care îl traversăm a permis întâlnirea cu dumneavoastră doar pe platforma virtuală.

Conferințele Secțiunilor și Grupurilor de Lucru din cadrul SRP se dorește a fi un eveniment științific cu caracter multidisciplinar, propunându-și să reunească specialiști de renume din țară și străinătate, promovând și încurajând excelența academică.

Totodată, efortul sponsorilor este extrem de apreciat. Pe această cale, aș vrea să le mulțumim încă o dată.

Nu în ultimul rând, sperăm că implicarea amplă a tuturor celor din comitetele științifice și de organizare, a președinților conferințelor, va fi răsplătită din plin prin participarea numeroasă a dumneavoastră, a tuturor pneumologilor din România, precum și a medicilor având specialități conexe.

Vă așteptăm cu drag la Conferințele Secțiunilor și Grupurilor de Lucru ale Societății Române de Pneumologie!

 

Roxana Maria Nemeș
Președintele Societății Române de Pneumologie

ÎNSCRIERI

 

Taxe de participare:

Medici Specialiști, Primari (membri SRP) – 30 RON

Medici Specialiști, Primari (nemembri SRP) – 50 RON

Medici Rezidenți, Seniori și Studenți – GRATUIT

Asistenți medicali – GRATUIT

Înscrierea se face accesând butonul de mai jos:

După validarea contului aveți posibilitatea să vă înscrieți gratuit la cursurile pre-conferință! Înscrierea se face la un singur curs per interval orar.

COMITETE

 

Președinte: Florin Mihălțan

Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)

Lucica Barangă, Daniela Boișteanu, Corina Borcea, Valentin Coșei, Elena Danteș, Lavinia Davidescu, Oana Deleanu, Gabriela Jimborean, Monica Marc, Silvia Miano, Florin Dumitru Mihălțan, Ramona Nedelcu, Mihaela Oros, Natalia Pătrașcu, Paraschiva Postolache, Ruxandra Râjnoveanu, Ștefan Dumitrache Rujinski, Doina Todea, Daniel Trăila, Dan Ulmeanu, Andreea Vlădău

 

Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)

Daniela Boișteanu, Lavinia Davidescu, Oana Deleanu, Ioana Munteanu, Mihaela Oros, Doina Todea

Co-președinți: Dorin Vancea, Ruxandra Ulmeanu

Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)

Mihai Alexe, Camelia Bădescu, Nicoleta Bertici, Corina Borcea, Lucian Bratu, Alina Croitoru, Ancuța Constantin, Valentin Coșei, Lavinia Davidescu, Ștefan Dumitrache-Rujinski, Petronela Fildan, Ovidiu Firă-Mladinescu, Edith Ianoși, Gabriela Jimborean, Monica Marc, Mihai Olteanu, Ovidiu Pop, Ruxandra Râjnoveanu, Oreste Straciuc, Mărioara Șimon, Claudia Toma,

Daniel Trăilă, Ruxandra Ulmeanu, Dragos Ungureanu, Dorin Vancea, Emanuela Vaștag, Andreea Vlădău

Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)

Silviu Mihail-Dumitru, Marina Pârvu, Mihaela Aura Piron, Gisela Scarlat, Ruxandra Ulmeanu, Dorin Vancea, Nicoleta Vârtejaru, Andreea Vlădău

Președinte: Petronela Ariadna Fildan

 Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)

Mihai Alexe, Semra Bilacelogru, Roxana Cîrjaliu, Radu Crișan-Dabija, Elena Danteș, Eugen Dumitru, Silviu-Mihail Dumitru, Petronela Fildan, Andrada Florian, Stefano Gasparini, Ana Maria Gîltan, Gabriela Jimborean, Nikos Koufos, Elena Mitrofan, Mihai Olteanu, Spasoje Popevic, Franz Stanzel, Grigoris Stratakos, Ciprian Sturz, Mărioara Șimon, Doina Tofolean, Antigona Trofor, Ruxandra Ulmeanu, Dragoș Ungureanu, Nicoleta Vârtejaru, Emanuela Vaștag

Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)

Roxana Cîrjaliu, Silviu-Mihail Dumitru, Ariadna Petronela Fildan, Gisela Scarlat, Mărioara Șimon, Ruxandra Ulmeanu, Dragoș Ungureanu

Președinte: Monica Marc

Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)

Nicolae Balica, Alina Boeriu, Ramona Brad, Ioana Buculei, Ștefan Frenț, Attila Frigy, Marius Gib Balint, Charis Girvalaki, Vochița Lăzureanu, Cornel Radu Loghin, Monica Marc, Milena Man, Corina Mărginean, Enkeleint Aggelos Mechili, Florin Mihălțan, Ioana Munteanu, Ion Papavă, Noemi Porojan Suppini, Alexandra Sima, Adriana Socaci, Polina Starchenko, Alexandra Tamaș, Antigona Trofor, Adriana Trușculescu

Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)

Monica Marc, Corina Mărginean, Florin Mihălțan, Ioana Munteanu, Antigona Trofor

Președinte: Lavinia Davidescu

Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)

Nicoleta Sorina Bertici, Cristian Cojocaru, Tudor Constantinescu, Lavinia Davidescu, Ovidiu Firă-Mladinescu, Milena Man, Diana Manolescu, Nicoleta Moțoc, Roxana Maria Nemeș, Emilian Olteanu, Ruxandra Râjnoveanu, Daniel Trăilă, Ruxandra Ulmeanu, Voicu Tudorache, Dragoș Zaharia

Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)

Darius Davidescu, Anca Goman, Emese Kiss, Crina Matei, Noemi Porojan-Suppini, Emanuela Tudorache, Zsolt Vaștag, Andreea Vlădău

Președinte: Mihai Craiu

Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)

Roxana Maria Nemeș, Radu Gheorghiu, Iustina Violeta Stan, Victor Daniel Miron, Laura Dracea, Liviu Pop, Marcela Ionescu, Sorin Man, Alexandru Ulmeanu, Camelia Berghea, Simona Mosescu, Paraschiva Chereches Panta, Mihai Craiu, Radu Diaconu, Ioana Ciuca, Mihaela Oros

Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)

Președinte: Ruxandra Râjnoveanu

Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)

Corina Budin, Delia Ciucă, Marius Colceriu, Andrada Groza, Milena Man, Florin Mihălțan, Diana Moldovan, Daniela Moșoiu, Monica Pop, Rodica-Sorina Pop, Ruxandra Râjnoveanu, Victoria Ruță, Antoniu Sabina, Doina Todea, Ruxandra Ulmeanu

Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)

Sabina Antoniu, Delia Ciucă, Marius Colceriu, Andrada Groza, Diana Moldovan, Ruxandra Râjnoveanu

COMITETELE CONFERINȚEI 

Conferinţa de Somnologie şi Ventilaţie Non-Invazivă
Președinte: Florin Mihălțan
Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)
Lucica Barangă, Daniela Boișteanu, Corina Borcea, Valentin Coșei, Elena Danteș, Lavinia Davidescu, Oana Deleanu, Gabriela Jimborean, Monica Marc, Silvia Miano, Florin Dumitru Mihălțan, Ramona Nedelcu, Mihaela Oros, Natalia Pătrașcu, Paraschiva Postolache, Ruxandra Râjnoveanu, Ștefan Dumitrache Rujinski, Doina Todea, Daniel Trăila, Dan Ulmeanu, Andreea Vlădău
 Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)
Daniela Boișteanu, Lavinia Davidescu, Oana Deleanu, Ioana Munteanu, Mihaela Oros, Doina Todea

____________

Conferinţa de Cancer Pulmonar
Co-președinți: Dorin Vancea, Ruxandra Ulmeanu
Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)
Mihai Alexe, Camelia Bădescu, Nicoleta Bertici, Corina Borcea, Lucian Bratu, Alina Croitoru, Ancuța Constantin, Valentin Coșei, Lavinia Davidescu, Ștefan Dumitrache-Rujinski, Petronela Fildan, Ovidiu Firă-Mladinescu, Edith Ianoși, Gabriela Jimborean, Monica Marc, Mihai Olteanu, Ovidiu Pop, Ruxandra Râjnoveanu, Oreste Straciuc, Mărioara Șimon, Claudia Toma,
Daniel Trăilă, Ruxandra Ulmeanu, Dragos Ungureanu, Dorin Vancea, Emanuela Vaștag, Andreea Vlădău
Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)
Silviu Mihail-Dumitru, Marina Pârvu, Mihaela Aura Piron, Gisela Scarlat, Ruxandra Ulmeanu, Dorin Vancea, Nicoleta Vârtejaru, Andreea Vlădău

____________

Conferinţa de Bronhologie
Președinte: Petronela Ariadna Fildan
Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)
Mihai Alexe, Semra Bilacelogru, Roxana Cîrjaliu, Radu Crișan-Dabija, Elena Danteș, Eugen Dumitru, Silviu-Mihail Dumitru, Petronela Fildan, Andrada Florian, Stefano Gasparini, Ana Maria Gîltan, Gabriela Jimborean, Nikos Koufos, Elena Mitrofan, Mihai Olteanu, Spasoje Popevic, Franz Stanzel, Grigoris Stratakos, Ciprian Sturz, Mărioara Șimon, Doina Tofolean, Antigona Trofor, Ruxandra Ulmeanu, Dragoș Ungureanu, Nicoleta Vârtejaru, Emanuela Vaștag
Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)
Roxana Cîrjaliu, Silviu-Mihail Dumitru, Ariadna Petronela Fildan, Gisela Scarlat, Mărioara Șimon, Ruxandra Ulmeanu, Dragoș Ungureanu

____________

Conferinţa de Tabacologie
Președinte: Monica Marc
Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)
Nicolae Balica, Alina Boeriu, Ramona Brad, Ioana Buculei, Ștefan Frenț, Attila Frigy, Marius Gib Balint, Charis Girvalaki, Vochița Lăzureanu, Cornel Radu Loghin, Monica Marc, Milena Man, Corina Mărginean, Enkeleint Aggelos Mechili, Florin Mihălțan, Ioana Munteanu, Ion Papavă, Noemi Porojan Suppini, Alexandra Sima, Adriana Socaci, Polina Starchenko, Alexandra Tamaș, Antigona Trofor, Adriana Trușculescu
Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)
Monica Marc, Corina Mărginean, Florin Mihălțan, Ioana Munteanu, Antigona Trofor

____________

 Conferința de Boli Pulmonare Rare
Președinte: Lavinia Davidescu
Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)
Nicoleta Sorina Bertici, Cristian Cojocaru, Tudor Constantinescu, Lavinia Davidescu, Ovidiu Firă-Mladinescu, Milena Man, Diana Manolescu, Nicoleta Moțoc, Roxana Maria Nemeș, Emilian Olteanu, Ruxandra Râjnoveanu, Daniel Trăilă, Ruxandra Ulmeanu, Voicu Tudorache, Dragoș Zaharia
Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)
Darius Davidescu, Anca Goman, Emese Kiss, Crina Matei, Noemi Porojan-Suppini, Emanuela Tudorache, Zsolt Vaștag, Andreea Vlădău

____________

Conferința de Pneumologie Pediatrică
Președinte: Mihai Craiu
Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)
Roxana Maria Nemeș, Radu Gheorghiu, Iustina Violeta Stan, Victor Daniel Miron, Laura Dracea, Liviu Pop, Marcela Ionescu, Sorin Man, Alexandru Ulmeanu, Camelia Berghea, Simona Mosescu, Paraschiva Chereches Panta, Mihai Craiu, Radu Diaconu, Ioana Ciuca, Mihaela Oros
Comitet de Organizare (în ordine alfabetică) 

____________


Conferința de Îngrijiri Paliative în bolile respiratorii
Președinte: Ruxandra Râjnoveanu
Comitet Știinţific (în ordine alfabetică)
Corina Budin, Delia Ciucă, Marius Colceriu, Andrada Groza, Milena Man, Florin Mihălțan, Diana Moldovan, Daniela Moșoiu, Monica Pop, Rodica-Sorina Pop, Ruxandra Râjnoveanu, Victoria Ruță, Antoniu Sabina, Doina Todea, Ruxandra Ulmeanu
Comitet de Organizare (în ordine alfabetică)
Sabina Antoniu, Delia Ciucă, Marius Colceriu, Andrada Groza, Diana Moldovan, Ruxandra Râjnoveanu

UEMS.png

Cel de-al 60-lea Congres Național de Cardiologie este creditat cu 22 de credite CME europene de
Consiliul European de Acreditare a Educației Medicale Continue (EACCME).

Evenimentul a fost creditat, pentru asistenții medicali, cu un număr de 10 credite EMC de către O.A.M.G.M.A.M.R. București.

Înscriere

 

*Medicii Pensionari ce nu sunt membri ai Societății Române de Cardiologie, vor achita taxa de 120 RON și vor selecta ultimul grad profesional deținut.

Evenimentul este creditat cu 22 de credite EACCME/UEMS.

Înscrierile sunt disponibile până la data de 18 septembrie 2021, ora 12:00!

PARTENERI

 

INVITAȚI DIN ROMÂNIA

 

Larisa Anghel (Iași)
Laura Antohi (București)
Eduard Apetrei (București)
Victoria Aramă (București)
Cătălina Arsenescu-Georgescu (Iași)
Adriana Ardelean, Oradea
Cătălin Badiu (București)
Cornelia Bala (Cluj-Napoca)
Ana Maria Balahura (București)
Dana Baltă (București)
Daniela Bartoș (București)
Elisabeta Bădilă (București)
Șerban Bălănescu (București)
Anca Bălinișteanu (București)
Cristiana Carmen Beladan (București)
Imre Benedek (Târgu Mureș)
Theodora Benedek (Târgu Mureș)
Ruxandra Beyer (Cluj-Napoca)
Maria Cristina Beznă (Craiova)
Miron Bogdan (București)
Ștefan Bogdan (București)
Simona Botezatu (București)
Andrei Braniște (Chișinău)
Ioan Bruckner (București)
Șerban Bubenek (București)
Ana Maria Buburuz (Iași)
Adrian Bucșa (București)
Roxana Buzaș (Timișoara)
Deniz Cadil (București)
Simona Cainap (Cluj-Napoca)
Bogdan Caloian (Cluj-Napoca)
Mihnea Casian (București)
Nicu Catană (București)
Lucian Câlmâc (București)
Ovidiu Chioncel (București)
Valentin Chioncel (București)
Manuel Chira (Cluj Napoca)
Alexandra Maria Chitroceanu (București)
Monica Chițu (Târgu Mureș)
Ruxandra Christodorescu (Timișoara)
Diana Cimpoeșu (Iași)
Eliza Cinteză (București)
Mircea Cinteză (București)
Andrea Ciobanu (București)
Gabriel Cismaru (Cluj-Napoca)
Ioan Mircea Coman (București)
Simona Comanciuc (Timișoara)
Alexandru Cotoban (București)
Adrian Covic (Iași)
Dragoș Cozma (Timișoara)
Simina Crișan (Timișoara)
Gheorghe Andrei Dan (București)
Mona Danci (Arad)
Dan Darabanțiu (Arad)
Roxana Darabont (București)
Ruxandra Dăneț (București)
Caterina Delcea (București)
Dan Deleanu (București)
Alexandru Deutsch (București)
Corina Diaconescu (București)
Rodica Diaconu (Craiova)
Doina Dimulescu (București)
Dan Dobreanu (Târgu Mureș)
Dan Dorobanțu (București)
Maria Dorobanțu (București)
Ruxandra Drăgoi-Galrinho (București)
Ioana Dregoesc (Cluj-Napoca)
Ștefan Dumitrache Rujinski (București)
Roxana Enache (București)
Veronica Eșanu (Chișinău)
Horea Feier (Timișoara)
Cristina Filip (București)
Cristina Florescu (Craiova)
Diana Ruxandra Florescu (Craiova)
Nicolae Florescu (București)
Ana Fruntelată (București)
Dan Gaiță (Timișoara)
Camelia Mihaela Georgescu (București)
Martha German Sallo (Târgu Mureș)
Oana Gheorghe-Fronea (București)
Alexandra Gherghina (București)
Ioana Ghiorghiu (Timișoara)
Andrei Laurențiu Ghiță (București)
Carmen Ginghină (București)
Emilia Goanță (Craiova)
Mihaela Grecu (Iași)
Iulia-Adelina Grigore (București)
Mihai Grigore (București)
Lucica Grigorică (Galați)
Cristian Guja (București)
Adriana Gurghean (București)
Maria Magdalena Gurzun (București)
Gabriel Gușetu (Cluj-Napoca)
Nicolae Hâncu (Cluj-Napoca)
Mihaela Horumbă (București)
Adrian Iancu (Cluj-Napoca)
Roxana Georgiana Ilie (București)
Radu Iliescu (Iași)
Vlad Iliescu (București)
Adriana Ilieșiu (București)
Alexandru Cristian Ion (București)
Adina Ionac (Timișoara)
Ioana Ionac (Timișoara)
Dan Dominic Ionescu (București)
Corneliu Iorgulescu (București)
Gener Ismail (București)
Mihnea Istrate (Cluj-Napoca)
Octavian Istrătoaie (Craiova)
Mircea Iurciuc (Timișoara)
Stela Iurciuc (Timișoara)
Gabriel Ivănică (București)
Ruxandra Jurcuț (București)
Ina Kacso (Cluj-Napoca)
Pal Kikeli (Târgu Mureș)
Iulia Kulcsar (București)
Adrian Lăcătușu (Timișoara)
Eleonora Alina Lica (București)
Daniel Lighezan (Timișoara)
Laurențiu Lucaci (Iași)

Corina Lupaș (Arad)
Ștefania Lucia Magda (București)
Dana Emilia Man (Timișoara)
Ioan Manițiu (Sibiu)
Adrian Meruță (București)
Radu Miftode (Iași)
Sorina Mihăilă Bâldea (București)
Diana Mihalcea (București)
Florin Mihălțan (București)
Nichita Brendea Mihnea Traian (Oradea)
Cristian Militaru (Craiova)
Constantin Militaru (Craiova)
Sebastian Militaru (Craiova)
Anda Militaru (Timișoara)
Ion Minciună (Cluj-Napoca)
Oana Mirea (Craiova)
Florin Mitu (Iași)
Ovidiu Mitu (Iași)
Cristian Mornoș (Timișoara)
Ștefan Moț (București)
Andreea Moțoc (Belgia)
Minerva Muraru (București)
Alexandra Murărețu (Craiova)
Tiberiu Nanea (București)
Alexandru Nechita (București)
Gabriela Neculae (București)
Alina Negru (Timișoara)
Roxana Nemeș (București)
Olga Mariana Nica (Timișoara)
Dan Niculescu (București)
Ileana Nițu (București)
Dan Olinic (Cluj-Napoca)
Sebastian Onciul (București)
Viviana Onofrei (Iași)
Florin Orțan (București)
Simona Oteliță (Galați)
Tunde Pal (Târgu Mureș)
Laurențiu Pașcalău (Timișoara)
Natalia Pătrașcu (București)
Lucian Petrescu (Timișoara)
Simona Petrescu (București)
Antoniu Petriș (Iași)
Loredana Pillof (Sibiu)
Vlad Ploscaru (București)
Cătălina Poiană (București)
Călin Pop (Baia Mare)
Dana Pop (Cluj-Napoca)
Silvana Pop (București)
Nicoleta Popa-Fotea (București)
Andreea Catarina Popescu (București)
Bogdan Alexandru Popescu (București)
Mircea Ioachim Popescu (Oradea)
Anca Popoiu (Timișoara)
Lucian Predescu (București)
Dan Andrei Radu (București)
Noela Radu (București)
Răzvan Radu (București)
Amanda Rădulescu (Cluj-Napoca)
Cristina Rădulescu (București)
Gabriela Radulian (București)
Delia Reurean-Pintilei (Iași)
Ciprian Rezuș (Iași)
Roxana Rimbaș (București)
Gabriela Roman (Cluj-Napoca)
Monica Roșca (București)
Horia Roșianu (Cluj-Napoca)
Roxana Rudzik (Târgu Mureș)
Maria Samek (București)
Radu Sascău (Iași)
Alexandru Scafa-Udriște (București)
Adalbert Schiller (Timișoara)
Cristian Serafinceanu (București)
Călin Siliște (București)
Roxana Siliște (București)
Crina Sinescu (București)
Adriana Ionela Spînu (București)
Mihai Spînu (Cluj-Napoca)
Silviu Stanciu (București)
Cristian Stătescu (Iași)
Mirela Stoia (Cluj-Napoca)
Emanuel Stoica (București)
Camelia Stoica (București)
Claudiu Stoicescu (București)
Mihaela Suceveanu (Covasna)
Horațiu Suciu (Târgu Mureș)
Delia Șalaru (Iași)
Alina Șerban (Târgu Mureș)
Răzvan Șerban (Târgu Mureș)
Caterina Șerbănescu (Constanța)
Laurențiu Șorodoc (Iași)
Raluca Șoșdean (Timișoara)
Miruna Ștefan (București)
Mihai Ștefan (București)
Ovidiu Știru (București)
Berenice Șuran (București)
Ioana Șuș (Târgu Mureș)
Gabriel Tatu-Chițoiu (București)
Rodica Tănăsescu (București)
Bogdan Timar (Timișoara)
Romulus Timar (Timișoara)
Claudia Toma (București)
Mihai Trofenciuc (Arad)
Vladiana Turi (Timișoara)
Ioan Țilea (Târgu Mureș)
Diana Țînț (Brașov)
Cristian Udroiu (București)
Radu Vătășescu (București)
Andreea Velcea (București)
Mădălina Vidican Moisi (Oradea)
Dragoș Vinereanu (București)
Ana Maria Vintilă (București)
Marius Vintilă (București)
Vlad Vintilă (București)
Ionela Simona Vișoiu (București)
Ancuța Vîjan (București)
Cristiana Voicu (București)
Ana Maria Vrabie (București)
Cornelia Zara (Brașov)
Dumitru Zdrenghea (Cluj-Napoca)

EXPOZIȚIE

 
[ParteneriMedia]

Rezumate

 

INSTRUCŢIUNI PENTRU COMPLETAREA ŞI REDACTAREA REZUMATELOR PENTRU CONGRESUL NAȚIONAL DE CARDIOLOGIE 2021

Termenul limită de trimitere a lucrărilor a fost prelungit până la 7 iunie 2021.

Puteți înscrie mai multe tipuri de lucrări:

  • Lucrare originală – prezentare orală sau poster;
  • Caz clinic cu autori peste 35 ani – prezentare orală sau poster;
  • Lucrare originală cu autori sub 35 de ani – prezentare orală (Sesiune tineri cercetători);
  • Caz clinic cu autori sub 35 de ani – prezentară orală (sesiune „Cel mai interesant caz clinic”);

 Cerinţe de redactare:

  • Caractere: Times New Roman 12 puncte, spațiat la un rând, fără spații libere între paragrafe;
  • Rezumat: obligatoriu în limba română (cu diacritice) și engleză;
  • Titlul: scris cu majuscule;
  • Numele autorilor: fără titluri profesionale/academice;
  • Afiliere: instituție, oraș, țară.

 Conţinut rezumate:

  • Textul propriu-zis va conține conform standardelor internaționale: scopul lucrării; material și metoda; rezultate; concluzii;
  • Nu se acceptă în text tabele și grafice;
  • Este necesară precizarea modului preferat de prezentare a lucrării (oral/poster). Comitetul științific al Cogresului își rezervă dreptul de a schimba modul de prezentare în funcţie de configuraţia programului științific și de calitatea lucrării;
  • Pentru indexul de subiecte alegeţi un index din lista de subiecte.

 Detalii importante:

  • Rezumatele se trimit numai electronic (nu se acceptă trimiterea rezumatelor prin fax sau curier);
  • În cazul în care doriți să trimiteți mai multe lucrări, se va completa câte un formular pentru fiecare lucrare;
  • Se acceptă maximum 2 lucrări ca prim autor;
  • Toate rezumatele primite vor fi evaluate de către comitetul științific al congresului;
  • Veţi fi anunţat din timp despre acceptarea/respingerea rezumatului, forma de prezentare (oral/poster) și poziționarea în cadrul programului științific (de reținut – comitetul știintific poate recomanda schimbarea formei de prezentare aleasă de dvs.);
  • Durata maximă de prezentare a lucrărilor orale este de 10 minute (8 min prezentare/2 minute discuţii);
  • Posterele vor fi prezentate în format electronic – caracteristice tehnice poster electronic (Din meniul “Design” > Page Setup se alege dimensiunea ecranului de 50” (62 cm înălțime cu 111 cm lățime) “page orientation” – landscape. Fișierul va fi salvat și transmis în format jpg;
  • Este importantă corectitudinea datelor pentru corespondenţă: telefon, e-mail;

Formulare trimitere rezumate