ÎNSCRIERI

 

Taxe de participare:

Medici Specialiști, Primari (membri SRP) – 30 RON

Medici Specialiști, Primari (nemembri SRP) – 50 RON

Medici Rezidenți, Seniori și Studenți – GRATUIT

Asistenți medicali – GRATUIT

Înscrierea se face accesând butonul de mai jos:

UEMS.png

Cel de-al 60-lea Congres Național de Cardiologie este creditat cu 22 de credite CME europene de
Consiliul European de Acreditare a Educației Medicale Continue (EACCME).

Evenimentul a fost creditat, pentru asistenții medicali, cu un număr de 10 credite EMC de către O.A.M.G.M.A.M.R. București.

Înscriere

 

*Medicii Pensionari ce nu sunt membri ai Societății Române de Cardiologie, vor achita taxa de 120 RON și vor selecta ultimul grad profesional deținut.

Evenimentul este creditat cu 22 de credite EACCME/UEMS.

Înscrierile sunt disponibile până la data de 18 septembrie 2021, ora 12:00!

COMITET ȘTIINȚIFIC/ORGANIZARE

 

BOGDAN ALEXANDRU POPESCU

OVIDIU CHIONCEL
DAN GAIȚĂ    
ELISABETA BĂDILĂ

DRAGOȘ VINEREANU
RUXANDRA JURCUȚ
DAN DOBREANU

EDUARD APETREI
CRISTIAN BĂICUȘ
ȘERBAN BĂLĂNESCU
ANA MARIA BALAHURA
SORINA BALDEA MIHĂILĂ
DANIELA BARTOȘ
CARMEN BELADAN
THEODORA BENEDEK
ȘTEFAN BOGDAN
LUCIAN CÂLMÂC
ELIZA CINTEZĂ
MIRCEA CINTEZĂ
VALENTIN CHIONCEL
RUXANDRA CHRISTODORESCU
MIRCEA IOAN COMAN
DRAGOȘ COZMA
DAN DELEANU
MARIA DOROBANȚU
RUXANDRA DRĂGOI GALRINHO
CARMEN GINGHINĂ
LUCICA GRIGORICĂ
MARIA MAGDALENA GURZUN
ADRIANA ILIEȘIU
IULIA KULCSAR
DANIEL LIGHEZAN
ȘTEFANIA LUCIA MAGDA

EMILIA DANA MAN
CONSTANTIN MILITARU
FLORIN MITU
ADRIAN MEREUȚĂ
CRISTIAN MORNOȘ
OANA MUNTEANU MIREA
ALEXANDRU NECHITA
LUCIAN PETRESCU
ANTONIU PETRIȘ
CĂLIN POP
DANA POP
MIRCEA IOACHIM POPESCU
CRISTINA RĂDULESCU
MONICA ROȘCA
CRISTIAN STĂTESCU
MIHAELA SUCEVEANU
ALINA ȘERBAN
CONSTANTIN RĂZVAN ȘERBAN
GABRIEL TATU-CHIȚOIU
DIANA ȚÎNȚ
CRISTIAN UDROIU
RADU VĂTĂȘESCU
ANA-MARIA VINTILĂ
VLAD VINTILĂ
DUMITRU ZDRENGHEA

RESPONSABILI ADMINISTRATIV SRC

FLORENTINA JUGUREANU
CORINA ABRUDAN
PATRICIA ANA RĂDULESCU

INVITAȚI DIN STRĂINĂTATE

 

Ana Abreu (Portugalia)
Giuseppe Ambrosio (Italia)
Luigi Badano (Italia)
Michael Beck (Germania)
Antonio Berruezo (Spania)
Nikola Bulj (Croația)
Gheorghe Cerin (Italia)
Philippe Chevalier (Franța)
Monica Chivulescu (Norvegia)
Filippo Crea (Italia)
Paul Dendale (Belgia)
Thor Edvardsen (Norvegia)
Harrison W. Farber (USA)
Gerasimos Filippatos (Grecia)
Ian M. Graham (Irlanda)
Martine Gilard (Franța)
Michael Glikson (Israel)
Christopher Granger (USA)
Martin Halle (Germania)
Kristina Haugaa (Norvegia)
Adrian Ionescu (Marea Britanie)
Eva Jankowska (Germania)
Pavel Jansa (Cehia)
Mashayekhi Kambis (Germania)
Juan Carlos Kaski (Marea Britanie)
Stavros V. Konstantinides (Grecia)

Ran Kornowski (Israel)
Fabio Di Lisa
(Italia)
Renato Lopes (USA)
Marco Metra (Italia)
Șerban Mihăileanu (Franța)
Alexandru Mischie (Franța)
Laura Muino Moscquera (Belgia)
Denisa Muraru (Italia)
Krzysztof Narkiewicz (Polonia)
Peter Nordbeck (Germania)
Sorin Pîslaru (USA)
Fabien Praz (Elveția)
Piotr Ponikowki (Polonia)
Bernard Prendergast (Marea Britanie)
Giuseppe Rosano (Marea Britanie)
Eugen Săndica (Germania)
Andrei Seferian (Franța)
Petar Seferovic (Serbia)
Alessandro Sionis (Spania)
Goran Stankovic (Serbia)
Jan Steffel (Elveția)
Alan Graham Stuart (Marea Britanie)
Lale Tokgözoğlu (Turcia)
Alec Vahanian (Franța)
Franz Weidinger (Austria)
Ali Yilmaz (Germania)

INVITAȚI DIN ROMÂNIA

 

Larisa Anghel (Iași)
Laura Antohi (București)
Eduard Apetrei (București)
Victoria Aramă (București)
Cătălina Arsenescu-Georgescu (Iași)
Adriana Ardelean, Oradea
Cătălin Badiu (București)
Cornelia Bala (Cluj-Napoca)
Ana Maria Balahura (București)
Dana Baltă (București)
Daniela Bartoș (București)
Elisabeta Bădilă (București)
Șerban Bălănescu (București)
Anca Bălinișteanu (București)
Cristiana Carmen Beladan (București)
Imre Benedek (Târgu Mureș)
Theodora Benedek (Târgu Mureș)
Ruxandra Beyer (Cluj-Napoca)
Maria Cristina Beznă (Craiova)
Miron Bogdan (București)
Ștefan Bogdan (București)
Simona Botezatu (București)
Andrei Braniște (Chișinău)
Ioan Bruckner (București)
Șerban Bubenek (București)
Ana Maria Buburuz (Iași)
Adrian Bucșa (București)
Roxana Buzaș (Timișoara)
Deniz Cadil (București)
Simona Cainap (Cluj-Napoca)
Bogdan Caloian (Cluj-Napoca)
Mihnea Casian (București)
Nicu Catană (București)
Lucian Câlmâc (București)
Ovidiu Chioncel (București)
Valentin Chioncel (București)
Manuel Chira (Cluj Napoca)
Alexandra Maria Chitroceanu (București)
Monica Chițu (Târgu Mureș)
Ruxandra Christodorescu (Timișoara)
Diana Cimpoeșu (Iași)
Eliza Cinteză (București)
Mircea Cinteză (București)
Andrea Ciobanu (București)
Gabriel Cismaru (Cluj-Napoca)
Ioan Mircea Coman (București)
Simona Comanciuc (Timișoara)
Alexandru Cotoban (București)
Adrian Covic (Iași)
Dragoș Cozma (Timișoara)
Simina Crișan (Timișoara)
Gheorghe Andrei Dan (București)
Mona Danci (Arad)
Dan Darabanțiu (Arad)
Roxana Darabont (București)
Ruxandra Dăneț (București)
Caterina Delcea (București)
Dan Deleanu (București)
Alexandru Deutsch (București)
Corina Diaconescu (București)
Rodica Diaconu (Craiova)
Doina Dimulescu (București)
Dan Dobreanu (Târgu Mureș)
Dan Dorobanțu (București)
Maria Dorobanțu (București)
Ruxandra Drăgoi-Galrinho (București)
Ioana Dregoesc (Cluj-Napoca)
Ștefan Dumitrache Rujinski (București)
Roxana Enache (București)
Veronica Eșanu (Chișinău)
Horea Feier (Timișoara)
Cristina Filip (București)
Cristina Florescu (Craiova)
Diana Ruxandra Florescu (Craiova)
Nicolae Florescu (București)
Ana Fruntelată (București)
Dan Gaiță (Timișoara)
Camelia Mihaela Georgescu (București)
Martha German Sallo (Târgu Mureș)
Oana Gheorghe-Fronea (București)
Alexandra Gherghina (București)
Ioana Ghiorghiu (Timișoara)
Andrei Laurențiu Ghiță (București)
Carmen Ginghină (București)
Emilia Goanță (Craiova)
Mihaela Grecu (Iași)
Iulia-Adelina Grigore (București)
Mihai Grigore (București)
Lucica Grigorică (Galați)
Cristian Guja (București)
Adriana Gurghean (București)
Maria Magdalena Gurzun (București)
Gabriel Gușetu (Cluj-Napoca)
Nicolae Hâncu (Cluj-Napoca)
Mihaela Horumbă (București)
Adrian Iancu (Cluj-Napoca)
Roxana Georgiana Ilie (București)
Radu Iliescu (Iași)
Vlad Iliescu (București)
Adriana Ilieșiu (București)
Alexandru Cristian Ion (București)
Adina Ionac (Timișoara)
Ioana Ionac (Timișoara)
Dan Dominic Ionescu (București)
Corneliu Iorgulescu (București)
Gener Ismail (București)
Mihnea Istrate (Cluj-Napoca)
Octavian Istrătoaie (Craiova)
Mircea Iurciuc (Timișoara)
Stela Iurciuc (Timișoara)
Gabriel Ivănică (București)
Ruxandra Jurcuț (București)
Ina Kacso (Cluj-Napoca)
Pal Kikeli (Târgu Mureș)
Iulia Kulcsar (București)
Adrian Lăcătușu (Timișoara)
Eleonora Alina Lica (București)
Daniel Lighezan (Timișoara)
Laurențiu Lucaci (Iași)

Corina Lupaș (Arad)
Ștefania Lucia Magda (București)
Dana Emilia Man (Timișoara)
Ioan Manițiu (Sibiu)
Adrian Meruță (București)
Radu Miftode (Iași)
Sorina Mihăilă Bâldea (București)
Diana Mihalcea (București)
Florin Mihălțan (București)
Nichita Brendea Mihnea Traian (Oradea)
Cristian Militaru (Craiova)
Constantin Militaru (Craiova)
Sebastian Militaru (Craiova)
Anda Militaru (Timișoara)
Ion Minciună (Cluj-Napoca)
Oana Mirea (Craiova)
Florin Mitu (Iași)
Ovidiu Mitu (Iași)
Cristian Mornoș (Timișoara)
Ștefan Moț (București)
Andreea Moțoc (Belgia)
Minerva Muraru (București)
Alexandra Murărețu (Craiova)
Tiberiu Nanea (București)
Alexandru Nechita (București)
Gabriela Neculae (București)
Alina Negru (Timișoara)
Roxana Nemeș (București)
Olga Mariana Nica (Timișoara)
Dan Niculescu (București)
Ileana Nițu (București)
Dan Olinic (Cluj-Napoca)
Sebastian Onciul (București)
Viviana Onofrei (Iași)
Florin Orțan (București)
Simona Oteliță (Galați)
Tunde Pal (Târgu Mureș)
Laurențiu Pașcalău (Timișoara)
Natalia Pătrașcu (București)
Lucian Petrescu (Timișoara)
Simona Petrescu (București)
Antoniu Petriș (Iași)
Loredana Pillof (Sibiu)
Vlad Ploscaru (București)
Cătălina Poiană (București)
Călin Pop (Baia Mare)
Dana Pop (Cluj-Napoca)
Silvana Pop (București)
Nicoleta Popa-Fotea (București)
Andreea Catarina Popescu (București)
Bogdan Alexandru Popescu (București)
Mircea Ioachim Popescu (Oradea)
Anca Popoiu (Timișoara)
Lucian Predescu (București)
Dan Andrei Radu (București)
Noela Radu (București)
Răzvan Radu (București)
Amanda Rădulescu (Cluj-Napoca)
Cristina Rădulescu (București)
Gabriela Radulian (București)
Delia Reurean-Pintilei (Iași)
Ciprian Rezuș (Iași)
Roxana Rimbaș (București)
Gabriela Roman (Cluj-Napoca)
Monica Roșca (București)
Horia Roșianu (Cluj-Napoca)
Roxana Rudzik (Târgu Mureș)
Maria Samek (București)
Radu Sascău (Iași)
Alexandru Scafa-Udriște (București)
Adalbert Schiller (Timișoara)
Cristian Serafinceanu (București)
Călin Siliște (București)
Roxana Siliște (București)
Crina Sinescu (București)
Adriana Ionela Spînu (București)
Mihai Spînu (Cluj-Napoca)
Silviu Stanciu (București)
Cristian Stătescu (Iași)
Mirela Stoia (Cluj-Napoca)
Emanuel Stoica (București)
Camelia Stoica (București)
Claudiu Stoicescu (București)
Mihaela Suceveanu (Covasna)
Horațiu Suciu (Târgu Mureș)
Delia Șalaru (Iași)
Alina Șerban (Târgu Mureș)
Răzvan Șerban (Târgu Mureș)
Caterina Șerbănescu (Constanța)
Laurențiu Șorodoc (Iași)
Raluca Șoșdean (Timișoara)
Miruna Ștefan (București)
Mihai Ștefan (București)
Ovidiu Știru (București)
Berenice Șuran (București)
Ioana Șuș (Târgu Mureș)
Gabriel Tatu-Chițoiu (București)
Rodica Tănăsescu (București)
Bogdan Timar (Timișoara)
Romulus Timar (Timișoara)
Claudia Toma (București)
Mihai Trofenciuc (Arad)
Vladiana Turi (Timișoara)
Ioan Țilea (Târgu Mureș)
Diana Țînț (Brașov)
Cristian Udroiu (București)
Radu Vătășescu (București)
Andreea Velcea (București)
Mădălina Vidican Moisi (Oradea)
Dragoș Vinereanu (București)
Ana Maria Vintilă (București)
Marius Vintilă (București)
Vlad Vintilă (București)
Ionela Simona Vișoiu (București)
Ancuța Vîjan (București)
Cristiana Voicu (București)
Ana Maria Vrabie (București)
Cornelia Zara (Brașov)
Dumitru Zdrenghea (Cluj-Napoca)

EXPOZIȚIE

 

PARTENERI

 
[ParteneriMedia]

Rezumate

 

INSTRUCŢIUNI PENTRU COMPLETAREA ŞI REDACTAREA REZUMATELOR PENTRU CONGRESUL NAȚIONAL DE CARDIOLOGIE 2021

Termenul limită de trimitere a lucrărilor a fost prelungit până la 7 iunie 2021.

Puteți înscrie mai multe tipuri de lucrări:

  • Lucrare originală – prezentare orală sau poster;
  • Caz clinic cu autori peste 35 ani – prezentare orală sau poster;
  • Lucrare originală cu autori sub 35 de ani – prezentare orală (Sesiune tineri cercetători);
  • Caz clinic cu autori sub 35 de ani – prezentară orală (sesiune „Cel mai interesant caz clinic”);

 Cerinţe de redactare:

  • Caractere: Times New Roman 12 puncte, spațiat la un rând, fără spații libere între paragrafe;
  • Rezumat: obligatoriu în limba română (cu diacritice) și engleză;
  • Titlul: scris cu majuscule;
  • Numele autorilor: fără titluri profesionale/academice;
  • Afiliere: instituție, oraș, țară.

 Conţinut rezumate:

  • Textul propriu-zis va conține conform standardelor internaționale: scopul lucrării; material și metoda; rezultate; concluzii;
  • Nu se acceptă în text tabele și grafice;
  • Este necesară precizarea modului preferat de prezentare a lucrării (oral/poster). Comitetul științific al Cogresului își rezervă dreptul de a schimba modul de prezentare în funcţie de configuraţia programului științific și de calitatea lucrării;
  • Pentru indexul de subiecte alegeţi un index din lista de subiecte.

 Detalii importante:

  • Rezumatele se trimit numai electronic (nu se acceptă trimiterea rezumatelor prin fax sau curier);
  • În cazul în care doriți să trimiteți mai multe lucrări, se va completa câte un formular pentru fiecare lucrare;
  • Se acceptă maximum 2 lucrări ca prim autor;
  • Toate rezumatele primite vor fi evaluate de către comitetul științific al congresului;
  • Veţi fi anunţat din timp despre acceptarea/respingerea rezumatului, forma de prezentare (oral/poster) și poziționarea în cadrul programului științific (de reținut – comitetul știintific poate recomanda schimbarea formei de prezentare aleasă de dvs.);
  • Durata maximă de prezentare a lucrărilor orale este de 10 minute (8 min prezentare/2 minute discuţii);
  • Posterele vor fi prezentate în format electronic – caracteristice tehnice poster electronic (Din meniul “Design” > Page Setup se alege dimensiunea ecranului de 50” (62 cm înălțime cu 111 cm lățime) “page orientation” – landscape. Fișierul va fi salvat și transmis în format jpg;
  • Este importantă corectitudinea datelor pentru corespondenţă: telefon, e-mail;

Formulare trimitere rezumate